Meyve saklamanın püf noktaları!

ELMA
Genel olarak elmalar serin, karanlık yerlerlerde saklanır. Soğuk bir mahzeniniz yoksa elmaları plastik bir torbaya koyarak buzdolabının serin çekmecesinde muhafaza ediniz.

PORTAKAL / MANDARİN
Serin, karanlık bir yerde birkaç gün muhafaza edilebilir, fakat ideal olarak ömürlerini 2 haftaya kadar uzatabilmek için buzdolabında tutulmalıdırlar.

GREYFURT
Taze greyfurtları serin, iyi havalandırılmış yerlerde bekletin. Greyfurt bekletmenin en iyi ısı düzeyi 10 – 13 C derecedir.

LIME
Tüm lime’lar plastik torbanın içinde buzdolabında 10 güne kadar muhafaza edilebilir. Haftalarca dayandığını görebilirsiniz, fakat bekledikçe tadlarını büyük ölçüde kaybettiklerine dikkat ediniz. Lime muhafaza ömrünün sonuna yaklaştığında kabuğunda küçük çukurlar oluşur.

LİMON
Limon iyi havalandırılmış serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Limon bekletmenin en iyi ısı düzeyi 7-9 C derecedir. Limon dilimlerinin taze görünümünü korumak için kapalı kaplarda buzdolabında muhafaza edin. Buzdolabında dilimler 4 güne, tüm limonlar ise 2 haftaya kadar taze kalırlar.

ŞEFTALİ
Şeftaliler çabuk bozuldukları için sadece birkaç gün içinde tüketeceğiniz miktarda satın alın. Tüketimden hemen öncesine kadar yıkanmamalıdır. Oda sıcaklığında muhafaza ederken hava akımının sağlanması için birbirlerine değmemelerine dikkat edin. Satın alındıklarındaki olgunluk durumuna bağlı olarak taze şeftaliler oda sıcaklığında 3-4 güne kadar muhafaza edilebilirler. Buzdolabında muhafaza ömürlerini en fazla 1 veya iki gün uzatır. Şeftalilerin rutubete ihtiyacı vardır. Bu sebeple buzdolabına plastik bir torbanın içerisinde koyun.

ERİK
Olgun erikleri plastik torbanın içerisinde bzdolabına koyun ve 4 gün içerisinde tüketin. Tüketimden hemen önce yıkayın. Erikler sonradan tüketilmek üzere dondurulabilirler.

NAR
Meyve bütün olarak serin, kuru bir ortamda 1 ay veya buzdolabında 2 aya kadar muhafaza edilebilir. Taneleri hava geçirmez bir torbanın içierisinde dondurularak 1 yıla kadar muhafaza edilebilir. Taze suyu buzdolabında tutularak 2-3 gün içerisinde tüketilmelidir.

ÇİLEK
Çilekler en kısa zamanda yenilmelidir ve tüketmeye hazır olana kadar yıkanmamalıdır. Çilekleri muhafaza etmeniz gerekirse, sıkı kapanmış bir kabın içerisinde kağıt havlu üzerine yerleştirerek buzdolabında 2-3 gün muhafaza edebilirsiniz. Çilekler kolaylıkla dondurulur. Yavaşça yıkayın, kurutun ve saplarını alın. Pasta pişirme kağıdının üzerinde dondurun. Donduklarında hava geçirmez kilitli plastik torbaya yerleştirerek havasını bir kamışla çekin ve kapatın. Buzlukta 6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

KİRAZ
Yıkanmamış kirazları plastik bir torbanın içerisinde buzdolabına koyun, ve yemeden hemen önce yıkayın. Taze kirazlar 2-4 gün içerisinde tüketilmelidir.

MUZ
Muz en iyi doğrudan ısı ve ışıktan uzak tezgah üzerinde muhafaza edilir. Buzdolabına koymak olgunlaşmasını günlerce engeller. Buzdolabında kabukları kahverengiye dönsede meyvenin kendisi iyi durumdadır. Buzdolabından çıkartılan meyvenin tam tadına kavuşması için oda sıcaklığına ulaşması beklenmelidir.

İNCİR
Taze incirlerin bozulmalarını yavaşlatmak için soğuk tutulması önemlidir. Hemen tüketiniz veya plastik bir torbanın içerisinde buzdolabınızın en soğuk yerinde 2 güne kadar muhafaza edebilirsiniz. İncirler kapalı bir kabın içerisinde tüm, soyulmuş veya dilimlenmiş olarak dondurulup 10 – 12 aya kadar muhafaza edilebilir.

Bir cevap yazın