Limonlu suyun faydaları

Su içmenin önemi hakkında fikir sahibi olmanıza rağmen çeşitli sebeplerle yeterince su içmiyor olabilirsiniz. Bu sebepler arasında suyun tadını sevmemeniz veya tatlandırıcılı, şekerli içecekleri, meyve sularını tercih etmeniz yer alıyorsa su tüketimini artırmanız için aslında çok güzel bir alternatifiniz var: Limonlu su!

Su İçmeyi Kolaylaştırmanın Yolu: Limonlu Su

Limonlu su, suyunuzun içine koyacağınız birkaç dilim limon ile son derece kolay bir şekilde hazırlanabilir. Bu sayede hem içtiğiniz sudan farklı bir tat aldığınız için günlük su tüketiminizi artırabilir hem de limonun vücudunuza olan faydalarından yararlanabilirsiniz. Peki, limonlu suyun vücudunuza faydaları nelerdir? Şimdi, limonlu suyun faydalarını sıralamaya başlayalım.

Birlikten Doğan Kuvvet: Hem Su Hem Limon

Limon, vücudunuz için bir C Vitamini kaynağı. Damarlar, kıkırdak, kas ve kemiklerdeki kolajen ve vücudun iyileşme süreci için gerekli bir vitamin olan C Vitamini’ni vücudunuz kendisi üretemez. Bu vitamini ancak beslenmeyle temin edebilirsiniz. Yetişkin kadınlar günde 75 mg, yetişkin erkekler ise 90 mg C Vitamini almalıdır2. Bir limon ise ortalama 30 ila 45 mg C Vitamini içerir3. Yani limonlu su, C Vitamini alımınıza katkıda bulunur.

Limon, Kalp ve Tansiyonun Dostu

Limon kalbiniz için de yararlı çünkü içerdiği C Vitamini nedeniyle koroner kalp hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir4.

Böbrek Taşı Oluşumu Riskini Azaltır

Hâlâ “Limonlu su ne işe yarar?” sorusunun cevaplarını arıyorsanız bir faydadan daha bahsedelim: Limon; idrardaki sitrat seviyesini yükseltir ve böbrek taşı oluşumu riskini azaltır5. Araştırmalar; içilen su miktarını artırmanın böbrek taşı riskini azaltmasının yanı sıra tekrar oluşma riskini de düşürdüğünü göstermektedir6.

Yiyeceklerin Verimini Artırır

Limonda bulunan sitrik asit, yiyeceklerdeki kalsiyum ve magnezyumun emilimini artırır7. Ayrıca demir emilimi de yine limon sayesinde artabilir8. Kısacası limonlu su, yiyeceklerden daha fazla verim almanızı sağlar. Yemekte ya da yemekten sonra bir bardak limonlu su içmeye ne dersiniz?

Duyduklarınız Doğru: Limonlu Su Zayıflamaya Yardımcı

Eğer “Limonlu su zayıflamaya yardımcı olur mu?” diyorsanız bunun yanıtı evet! Limonda bulunan sitrik asit, yağ yakıcı özelliğe sahiptir9. Üstelik limonlu su, günlük su tüketiminizi artıracağı için suyun zayıflatıcı etkisinden yararlanmanızı da sağlar.

 

 

Kaynakça

  1. Water: How much should you drink every day? Mayo Clinic
  2. Vitamin C Mayo Clinic
  3. National Nutrient Database for Standard Reference Legacy Release United States Department of Agriculture – Agricultural Research Service
  4. The Effect of Fruit and Vegetable Intake on Risk for Coronary Heart Disease Joshipura KJ1, Hu FB, Manson JE, Stampfer MJ, Rimm EB, Speizer FE, Colditz G, Ascherio A, Rosner B, Spiegelman D, Willett WC.
  5. Dieatary Treatment of Urinary Risk Factors For Renal Stone Formation. A Review of CLU Working Group Prezioso D1, Strazzullo P, Lotti T, Bianchi G, Borghi L, Caione P, Carini M, Caudarella R, Ferraro M, Gambaro G, Gelosa M, Guttilla A, Illiano E, Martino M, Meschi T, Messa P, Miano R, Napodano G, Nouvenne A, Rendina D, Rocco F, Rosa M, Sanseverino R, Salerno A, Spatafora S, Tasca A, Ticinesi A, Travaglini F, Trinchieri A, Vespasiani G, Zattoni F; CLU Working Group.
  6. Water For Preventing Urinary Stones Yige Bao
  7. Effect on Blood Pressure of Daily Lemon Ingestion and Walking Yoji Kato, 1 ,* Tokio Domoto, 1 Masanori Hiramitsu, 2 Takao Katagiri, 2 Kimiko Sato, 1 Yukiko Miyake, 1 Satomi Aoi, 1 Katsuhide Ishihara, 1 Hiromi Ikeda, 1 Namiko Umei, 1 Atsusi Takigawa, 1 and Toshihide Harada
  8. The effects of fruit juices and fruits on the absorption of iron from a rice meal. Ballot D, Baynes RD, Bothwell TH, Gillooly M, MacFarlane BJ, MacPhail AP, Lyons G, Derman DP, Bezwoda WR, Torrance JD, et al.
  9. Health and Medical Properties of Lemon (Citrus Limonum) M. Mohanapriya, Dr. Lalitha Ramaswamy and Dr. R. Rajendran

Bir cevap yazın